
Zapraszamy na promocję książki „Wędrówki z Günterem Grassem. Kartografia literacka Miasta”

Zapraszamy na otwarty wykład gościnny. Prof. Julian Preece z University of Swansea (Walia) wygłosi we wtorek 31 maja o godz. 13.15 wykład na temat Grass geht ins Kino: Das Zeit-Problem in den Verfilmungen seiner Prosawerke (Grass idzie do Kina. Problem czasu w ekranizacjach jego powieści). Spotkanie odbędzie się w sali 168 w budynku Neofilologii (Wita Stwosza 51).
17 maja o godz. 15.00 zapraszamy na otwarty wykład gościnny prof. Nicole Thesz z Miami University (Oxford, Ohio) pt. „Kommunikation bei Grass: Poesie und Politik der Begegnung im Gesamtwerk”.
Badaczka podda refleksji znaczenie werbalnych i niewerbalnych aspektów spotkania w nowelach, powieściach i tekstach autobiograficznych Güntera Grassa. Wychodząc od „komunikatywnego imperatywu” pisarza, którego mowy i teksty stanowiły interwencję w świat polityki, Nicole Thesz wyróżniła cztery istotne okresy w komunikacji pisarza. Poczynając od „Blaszanego bębenka” po „Vonne Endlichkait” odniesie się m.in. do funkcji fikcyjnego oskarżenia i spowiedzi, polityczno-dydaktycznej postawy oraz interakcji potencjału przemocy i dialogicznego zbliżenia.
Nicole A. Thesz jest profesorem germanistyki w Miami University w Oxfordzie (Ohio, USA). Jej monografia “The Communicative Event in the Works of Günter Grass: Stages of Speech 1959-2015” ukazała się w 2018 roku w wydawnictwie Camden House. Jest autorką licznych artykułów dotyczących twórczości Güntera Grassa, literatury NRD, niemieckiego filmu, baśni niemieckich i świata, ekokrytyki, jak również obrazu medycyny w literaturze.
Wykład odbędzie się hybrydowo. Profesor Thesz połączy się z nami online. Zapraszamy do sali 168 w budynku Neofilologia (Wita Stwosza 51) na Kampusie Oliwa Uniwersytetu Gdańskiego. Zgłoszenia uczestnictwa online proszę przesyłać do 16 maja na adres miloslawa.borzyszkowska@ug.edu.pl – zainteresowanym prześlemy link do spotkania.
Zapraszamy w piątek 19 listopada o godz. 10.00 do Oliwskiego Ratusza Kultury na wędrówkę wirtualną po dzieciństwie Güntera Grassa. Zaproszenie kierujemy zwłaszcza do uczniów szkół średnich i ostatnich klas szkół podstawowych.
Po dzieciństwie „pisarza z Wrzeszcza” oprowadzi Bożena Ptak, nauczycielka i poetka, która w 2017 roku zrealizowała ze swoimi uczniami II Zespołu Szkół Społecznych STO w Gdańsku spektakl Dawniej w Gdańsku. Widowisko inspirowane życiem i twórczością Güntera Grassa. W ramach spotkania zaprezentujemy fragmenty spektaklu oraz wspólnie poszukamy odpowiedzi na tytułowe pytanie Günter Grass – Niemiec, Polak, Kaszuba czy Gdańszczanin? Zastanowimy się nad gdańskimi splotami kulturowymi, co z nich wyniknęło i wynika do dziś.
Spotkanie poprowadzi prof. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prezes Stowarzyszenia Güntera Grassa w Gdańsku.
17, 21 i 28 sierpnia 2021 roku odbyły się trzy spacery po historycznym centrum miasta pod wspólnym tytułem „PoGRASSujmy po Gdańsku”. Poprowadziła je dla gdańszczan oraz turystów w języku polskim i niemieckim wykładowczyni filologii germańskiej UG a także przewodniczka z wieloletnim stażem ‒ Anna Kowalewska-Mróz. Na prośbę grupy studyjnej z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium (Ludwig-Maximilians-Universität München) 29 sierpnia odbył się dodatkowy spacer z tego cyklu.
Motywem przewodnim spaceru śladami Güntera Grassa było z jednej strony ukazanie słuchaczom, jak mocno twórczość pisarza zakorzeniona jest w historii i przestrzeni miasta nad Motławą, a z drugiej podkreślenie uniwersalnego charakteru Gdańska w utworach noblisty.
Serdecznie zapraszamy na premierę słuchowiska dokumentalnego Małgorzaty Żerwe pt. „Gdańskie re-wizyty Pana Grassa” wyprodukowanego przez Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku! Przez ostatnie miesiące Autorka pracowała na prywatnych archiwach dźwiękowych, stanowiących rejestrację kolejnych pobytów Noblisty w Gdańsku. Roboczy materiał, liczący ponad 50 godzin nagrań, obejmował wspomnienia z wydarzeń dedykowanych Grassowi, które odbywały się na przestrzeni 20 lat. Stworzone finalnie 45-minutowe słuchowisko dokumentalne, którego narratorem jest powieściowy Turbot (w tej roli wystąpił aktor gdańskiego Teatru Wybrzeże Cezary Rybiński), zaprezentujemy publicznie w sobotę, 4 września, o godz. 14.00. Wydarzenie odbędzie się w ogródku byłej restauracji Turbot w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Korzennej 33/35 w Gdańsku, gdzie obecnie działa Café Absinthe, który udzieli nam gościny. Do zobaczenia!
Ps. W razie niepogody zapraszamy do środka lokalu! (wejście od strony ulicy Korzennej schodkami w dół)Fot. Ewa Rachoń
Słuchowisko sfinansowano ze środków Miasta Gdańska.
Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku zaprasza na kolejną edycję spacerów literackich, inspirowanych twórczością Güntera Grassa. Odbędą się one w ramach Grassomanii 13, organizowanej przez Gdańską Galerią Miejską.
Wydarzenie obejmuje dwie formy odkrywania Miasta: Czytaj dalej
Baśnie kończą się tylko na jakiś czas albo po zakończeniu zaczynają się na nowo.
Günter Grass, Turbot, tłum. S. Błaut, Gdańsk 1995, s. 532
Niemiecko-żydowski filozof Walter Benjamin rozumiał wspominanie jako rodzaj wytężonej pracy. Pamięć bowiem rozmywa się, zawodzi, mimowolnie zakłamuje fakty wraz z upływem czasu. Stąd też, aby odtworzyć zdarzenia z przeszłości, nie wystarczy poddać się pewnym wrażeniom czy bodźcom zmysłowym, które poprzez obrazy, zapachy, dźwięki, smaki zabierają nas do wcześniejszych doświadczeń. By scalić przeszłość, przypominającą rozsypane puzzle, w czytelny i spójny obraz, należy – jak chce Benjamin – zagrzebać się w niej jak archeolog, odsłaniając ostrożnie i roztropnie jej kolejne warstwy, na nowo odczytywać znaczenia, jakie niesie, przemyśliwać je, kwestionować i reinterpretować. Tego rodzaju czynności, którym nieobce jest także podejście krytyczne, działają na pamięć odświeżająco, osadzając ją czytelniej we współczesnej nam rzeczywistości, czyniąc ją bardziej zrozumiałą i bliższą.
Od dzisiaj Gdańsk znajduje się w czerwonej strefie. Stąd publikujemy tutaj materiały do dzisiejszej wędrówki, przygotowanej przez Annę Kowalewską-Mróz. Będzie można zrealizować ją w podgrupach i indywidualnie, wirtualnie lub udając się w przestrzeń publiczną Miasta. Wkrótce także opublikujemy wprowadzenie do spaceru w wersji filmowej. Dołączymy tę trasę do planowanej wiosennej edycji wędrówek.
Mapka trasy http://grass-gdansk.org/wp-content/uploads/2020/10/trasa-V-wędrówki-Grassa-dialogi-z-gdańską-sztuką.pdf
Niezmiennie zapraszamy do eksploracji Miasta inspirowanych twórczością Güntera Grassa!
Projekt dofinansowano z programu „Grassomiania 12. We want you” Gdańskiej Galerii Miejskiej oraz ze środków Miasta Gdańsk.