Zapraszamy na promocję książki „Wędrówki z Günterem Grassem. Kartografia literacka Miasta”

Zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego na spotkanie wokół książki WĘDRÓWKI Z GÜNTEREM GRASSEM. KARTOGRAFIA LITERACKA MIASTA. W środę 14 grudnia o godz. 17.30 w Nadbałtyckim Centrum Kultury o przewodniku literackim rozmawiać będą Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, Dorota Karaś i Marta Turska.

Czytaj dalej

Print Friendly, PDF & Email

Zaproszenie na otwarty wykład gościnny prof. Juliana Preece’a

Zapraszamy na otwarty wykład gościnny. Prof. Julian Preece z University of Swansea (Walia) wygłosi we wtorek 31 maja o godz. 13.15  wykład na temat  Grass geht ins Kino: Das Zeit-Problem in den Verfilmungen seiner Prosawerke (Grass idzie do Kina. Problem czasu w ekranizacjach jego powieści). Spotkanie odbędzie się w sali 168 w budynku Neofilologii (Wita Stwosza 51).

zaproszenie_plakat Julian Preece

Czytaj dalej

Print Friendly, PDF & Email

Zapraszamy na wykład gościnny prof. Nicole Thesz

17 maja o godz. 15.00 zapraszamy na otwarty wykład gościnny prof. Nicole Thesz z Miami University (Oxford, Ohio) pt. „Kommunikation bei Grass: Poesie und Politik der Begegnung im Gesamtwerk”.

zaproszenie_plakat Nicole Thesz

Badaczka podda refleksji znaczenie werbalnych i niewerbalnych aspektów spotkania w nowelach, powieściach i tekstach autobiograficznych Güntera Grassa. Wychodząc od „komunikatywnego imperatywu” pisarza, którego mowy i teksty stanowiły interwencję w świat polityki, Nicole Thesz wyróżniła cztery istotne okresy w komunikacji pisarza. Poczynając od „Blaszanego bębenka” po „Vonne Endlichkait” odniesie sCommunicative Event in Grass_mechanical_RS_okładka frontię m.in. do funkcji fikcyjnego oskarżenia i spowiedzi, polityczno-dydaktycznej postawy oraz interakcji potencjału przemocy i dialogicznego zbliżenia.

NNicole Theszicole A. Thesz jest profesorem germanistyki w Miami University w Oxfordzie (Ohio, USA). Jej monografia “The Communicative Event in the Works of Günter Grass: Stages of Speech 1959-2015” ukazała się w 2018 roku w wydawnictwie Camden House. Jest autorką licznych artykułów dotyczących twórczości Güntera Grassa, literatury NRD, niemieckiego filmu, baśni niemieckich i świata, ekokrytyki, jak również obrazu medycyny w literaturze.

Wykład odbędzie się hybrydowo. Profesor Thesz połączy się z nami online. Zapraszamy do sali 168 w budynku Neofilologia (Wita Stwosza 51) na Kampusie Oliwa Uniwersytetu Gdańskiego. Zgłoszenia uczestnictwa online proszę przesyłać do 16 maja na adres miloslawa.borzyszkowska@ug.edu.pl – zainteresowanym prześlemy link do spotkania.

Print Friendly, PDF & Email

Zaproszenie na wirtualną wędrówkę Günter Grass – Niemiec, Polak, Kaszuba czy Gdańszczanin?

Zapraszamy w piątek 19 listopada o godz. 10.00 do Oliwskiego Ratusza Kultury na wędrówkę wirtualną po dzieciństwie Güntera Grassa. Zaproszenie kierujemy zwłaszcza do uczniów szkół średnich i ostatnich klas szkół podstawowych.

Po dzieciństwie „pisarza z Wrzeszcza” oprowadzi Bożena Ptak, nauczycielka i poetka, która w 2017 roku zrealizowała ze swoimi uczniami II Zespołu Szkół Społecznych STO w Gdańsku spektakl Dawniej w Gdańsku. Widowisko inspirowane życiem i twórczością Güntera Grassa. W ramach spotkania zaprezentujemy fragmenty spektaklu oraz wspólnie poszukamy odpowiedzi na tytułowe pytanie Günter Grass – Niemiec, Polak, Kaszuba czy Gdańszczanin? Zastanowimy się nad gdańskimi splotami kulturowymi, co z nich wyniknęło i wynika do dziś.

Spotkanie poprowadzi prof. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prezes Stowarzyszenia Güntera Grassa w Gdańsku.

Czytaj dalej

Print Friendly, PDF & Email

PoGRASSujmy – słów kilka o spacerach

17, 21 i 28 sierpnia 2021 roku odbyły się trzy spacery po historycznym centrum miasta pod wspólnym tytułem „PoGRASSujmy po Gdańsku”. Poprowadziła je dla gdańszczan oraz turystów w języku polskim i niemieckim wykładowczyni filologii germańskiej UG a także przewodniczka z wieloletnim stażem ‒ Anna Kowalewska-Mróz.  Na prośbę grupy studyjnej z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium (Ludwig-Maximilians-Universität München) 29 sierpnia odbył się dodatkowy spacer z tego cyklu.

Motywem przewodnim spaceru śladami Güntera Grassa było z jednej strony ukazanie słuchaczom, jak mocno twórczość pisarza zakorzeniona jest w historii i przestrzeni miasta nad Motławą, a z drugiej podkreślenie uniwersalnego charakteru Gdańska w utworach noblisty.

Czytaj dalej

Print Friendly, PDF & Email

Zaproszenie na premierę słuchowiska

Serdecznie zapraszamy na premierę słuchowiska dokumentalnego Małgorzaty Żerwe pt. „Gdańskie re-wizyty Pana Grassa” wyprodukowanego przez Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku! Przez ostatnie miesiące Autorka pracowała na prywatnych archiwach dźwiękowych, stanowiących rejestrację kolejnych pobytów Noblisty w Gdańsku. Roboczy materiał, liczący ponad 50 godzin nagrań, obejmował wspomnienia z wydarzeń dedykowanych Grassowi, które odbywały się na przestrzeni 20 lat. Stworzone finalnie 45-minutowe słuchowisko dokumentalne, którego narratorem jest powieściowy Turbot (w tej roli wystąpił aktor gdańskiego Teatru Wybrzeże Cezary Rybiński), zaprezentujemy publicznie w sobotę, 4 września, o godz. 14.00. Wydarzenie odbędzie się w ogródku byłej restauracji Turbot w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Korzennej 33/35 w Gdańsku, gdzie obecnie działa Café Absinthe, który udzieli nam gościny. Do zobaczenia!

Ps. W razie niepogody zapraszamy do środka lokalu! (wejście od strony ulicy Korzennej schodkami w dół)Fot. Ewa Rachoń

Słuchowisko sfinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Print Friendly, PDF & Email

Spacery literackie_2021. Zaproszenie

Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku zaprasza na kolejną edycję spacerów literackich, inspirowanych twórczością Güntera Grassa. Odbędą się one w ramach Grassomanii 13, organizowanej przez Gdańską Galerią Miejską.

Wydarzenie obejmuje dwie formy odkrywania Miasta: Czytaj dalej

Print Friendly, PDF & Email

Re-wizyty Pana Grassa. Słuchowisko dokumentalne Małgorzaty Żerwe

Baśnie kończą się tylko na jakiś czas albo po zakończeniu zaczynają się na nowo.
Günter Grass, Turbot, tłum. S. Błaut, Gdańsk 1995, s. 532

Niemiecko-żydowski filozof Walter Benjamin rozumiał wspominanie jako rodzaj wytężonej pracy. Pamięć bowiem rozmywa się, zawodzi, mimowolnie zakłamuje fakty wraz z upływem czasu. Stąd też, aby odtworzyć zdarzenia z przeszłości, nie wystarczy poddać się pewnym wrażeniom czy bodźcom zmysłowym, które poprzez obrazy, zapachy, dźwięki, smaki zabierają nas do wcześniejszych doświadczeń. By scalić przeszłość,  przypominającą rozsypane puzzle, w czytelny i spójny obraz, należy – jak chce Benjamin – zagrzebać się w niej jak archeolog, odsłaniając ostrożnie i roztropnie jej kolejne warstwy, na nowo odczytywać znaczenia, jakie niesie, przemyśliwać je, kwestionować i reinterpretować. Tego rodzaju czynności, którym nieobce jest także podejście krytyczne, działają na pamięć odświeżająco, osadzając ją czytelniej we współczesnej nam rzeczywistości, czyniąc ją bardziej zrozumiałą i bliższą.

Czytaj dalej

Print Friendly, PDF & Email

Wędrówka V: Grass w dialogu z gdańską sztuką 17 X 2020

Od dzisiaj Gdańsk znajduje się w czerwonej strefie. Stąd publikujemy tutaj materiały do dzisiejszej wędrówki, przygotowanej przez Annę Kowalewską-Mróz. Będzie można zrealizować ją w podgrupach i indywidualnie, wirtualnie lub udając się w przestrzeń publiczną Miasta. Wkrótce także opublikujemy wprowadzenie do spaceru w wersji filmowej. Dołączymy tę trasę do planowanej wiosennej edycji wędrówek.

Handout http://grass-gdansk.org/wp-content/uploads/2020/10/Handout-V-wędrówka-Grassa-dialogi-z-gdańską-sztuką.pdf

Mapka trasy http://grass-gdansk.org/wp-content/uploads/2020/10/trasa-V-wędrówki-Grassa-dialogi-z-gdańską-sztuką.pdf

Niezmiennie zapraszamy do eksploracji Miasta inspirowanych twórczością Güntera Grassa!

Projekt dofinansowano z programu „Grassomiania 12. We want you” Gdańskiej Galerii Miejskiej oraz ze środków Miasta Gdańsk.

Print Friendly, PDF & Email