Teatr Gotowania

Formułą spotkań członków i sympatyków Stowarzyszenia stały się spektakle Teatru Gotowania wedle Güntera Grassa, owoc literackich i kulinarnych pasji pierwszego prezesa. Maciej Kraiński jest także autorem scenariuszy kolejnych inscenizacji i jednym z aktorów.

Spotkania „Teatru Gotowania według Güntera Grassa” stały się tradycją Stowarzyszenia. Dotychczas odbyło się XV edycji  z udziałem aktorów ‒ Jerzego Kiszkisa i Floriana Staniewskiego. W kilku z nich brał udział sam Günter Grass.

Maciej Kraiński i Günter Grass.
Teatr gotowania w restauracji Turbot, 2005

Prowadzi je pierwszy prezes Stowarzyszenia – Maciej Kraiński. Aktorzy Jerzy Kiszkis i Florian Staniewski czytają fragmenty utworów Güntera Grassa, szczególnie dotyczące kulinariów, których w powieściach pisarza można znaleźć bardzo wiele.  Według literackich przepisów przyrządzane są potrawy, które podawane są na stół.

Podczas pierwszego spotkania z tego cyklu, w Restauracji Baola w Sopocie w dniu
12 grudnia 2003 roku, w menu znalazły się: skański śledź, brukiew zapiekana z cebulą, turbot w sosie estragonowym i kasza manna z konfiturą z wiśni. 

W jednym z takich spotkań w Hotelu Lival w dniu 21 marca 2004 r. uczestniczył biograf
i znawca twórczości pisarza profesor Volker Neuhaus z Kolonii. Grass uczestniczył
w spektaklach, które odbyły się 11 czerwca 2005 roku i 5 października 2007 roku
w Restauracji Turbot w Ratuszu Staromiejskim. W latach 2004-2009 pełniła rolę nieformalnej siedziby Stowarzyszenia.

W edycji zatytułowanej Pusta noc, która miała miejsce w Tawernie Mestwin po śmierci artysty (2015), wzięli udział przedstawiciele rodziny pisarza i jego najbliżsi współpracownicy.

 

Fot. Karol Maciejewski

Na zdjęciu poniżej kucharze Teatru gotowania i właściciele Villi Eva w Gdańsku-Wrzeszczu (2011, fot. Monika Górecka), gdzie na pamiątkę odwiedzin Güntera Grassa (i naszego spektaklu) wprowadzono do menu potrawy inspirowane twórczością pisarza
z Wrzeszcza.

 

 

Print Friendly, PDF & Email