Zapraszamy na wykład gościnny prof. Nicole Thesz

17 maja o godz. 15.00 zapraszamy na otwarty wykład gościnny prof. Nicole Thesz z Miami University (Oxford, Ohio) pt. „Kommunikation bei Grass: Poesie und Politik der Begegnung im Gesamtwerk”.

zaproszenie_plakat Nicole Thesz

Badaczka podda refleksji znaczenie werbalnych i niewerbalnych aspektów spotkania w nowelach, powieściach i tekstach autobiograficznych Güntera Grassa. Wychodząc od „komunikatywnego imperatywu” pisarza, którego mowy i teksty stanowiły interwencję w świat polityki, Nicole Thesz wyróżniła cztery istotne okresy w komunikacji pisarza. Poczynając od „Blaszanego bębenka” po „Vonne Endlichkait” odniesie sCommunicative Event in Grass_mechanical_RS_okładka frontię m.in. do funkcji fikcyjnego oskarżenia i spowiedzi, polityczno-dydaktycznej postawy oraz interakcji potencjału przemocy i dialogicznego zbliżenia.

NNicole Theszicole A. Thesz jest profesorem germanistyki w Miami University w Oxfordzie (Ohio, USA). Jej monografia “The Communicative Event in the Works of Günter Grass: Stages of Speech 1959-2015” ukazała się w 2018 roku w wydawnictwie Camden House. Jest autorką licznych artykułów dotyczących twórczości Güntera Grassa, literatury NRD, niemieckiego filmu, baśni niemieckich i świata, ekokrytyki, jak również obrazu medycyny w literaturze.

Wykład odbędzie się hybrydowo. Profesor Thesz połączy się z nami online. Zapraszamy do sali 168 w budynku Neofilologia (Wita Stwosza 51) na Kampusie Oliwa Uniwersytetu Gdańskiego. Zgłoszenia uczestnictwa online proszę przesyłać do 16 maja na adres miloslawa.borzyszkowska@ug.edu.pl – zainteresowanym prześlemy link do spotkania.

Print Friendly, PDF & Email