Zapraszamy na promocję książki „Wędrówki z Günterem Grassem. Kartografia literacka Miasta”

Zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego na spotkanie wokół książki WĘDRÓWKI Z GÜNTEREM GRASSEM. KARTOGRAFIA LITERACKA MIASTA. W środę 14 grudnia o godz. 17.30 w Nadbałtyckim Centrum Kultury o przewodniku literackim rozmawiać będą Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, Dorota Karaś i Marta Turska.

Przewodnik zawiera 9 tras wytyczonych przez związanych z Miastem grassoznawców – Miłosławę Borzyszkowską-Szewczyk, Marion Brandt, Andrzeja Mestwina Faca, Annę Kowalewską-Mróz, Mirosława Ossowskiego, Martę Turską i Martę Wróblewską. Autorzy prowadzą po miejscach mniej lub bardziej oczywistych Wrzeszcza i Oliwy, Starego i Głównego Miasta, Stoczni Gdańskiej oraz Kaszub. Odczytują przestrzeń Miasta poprzez pryzmat dialogów powojennych pisarzy gdańskich z obrazem Gdańska Grassa, „odpominań” noblisty żydowskiej przeszłości miasta, jego pamięci smaków oraz głodu. Wyruszają szlakiem fascynacji Grassa architekturą i sztuką gdańską, a także realizacji artystycznych, inspirowanych twórczością artysty w przestrzeni publicznej.

Tom jest bogato ilustrowany, zawiera szkice tras. Autorką okładki i elementów graficznych jest Agnieszka Szumińska. Tego wieczoru książka dostępna będzie w promocyjnej cenie 60 zł.
Podczas spotkania pokazane zostaną fragmenty filmów reportażowych Justyny Olimpii Zając i Marka Zygmunta pt. „Wędrówki z Günterem Grassem. Intermezzo” (2020) oraz „Wędrówki_2021” w reżyserii Sławomira Pułtyna z Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni.
Wydanie książki wsparły finansowo Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Konsulat Generalny Niemiec w Gdańsku, Uniwersytet Gdański i Marszałek Województwa Pomorskiego. Natomiast dokumentacją filmową zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Miasta Gdańsk oraz współpracy z PFF.
Publikacja jest wynikiem projektu badawczo-animacyjnego, zrealizowanego przez Pracownia Badań nad Narracjami Pogranicza  w Uniwersytecie Gdańskim i Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku pod kierownictwem Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk.
Przewodnik ukazał się nakładem Instytut Kaszubski.
Print Friendly, PDF & Email