Wystawa „Grass a Kaszuby/i” w 4G

10 listopada 2017 roku w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa (4G) odbył się wernisaż wystawy Grass a Kaszuby/i. Wystawa prezentowała prace artystów gdańskich inspirowane ich spotkaniem z Grassa literackimi obrazami Kaszub i Kaszubów. Poprzedził ją letni plener na Kaszubach i objazd literackim szlakiem Grassa po Kaszubach, który poprowadziła Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk.

Do grona twórców należą: Piotr Józefowicz, Jacek Kornacki, Dorota Nieznalska, Anna Orbaczewska, Krzysztof Wróblewski, Michał Szlaga, Krzysztof Topolski, Anna Włodarska i Wojciech Zamiara. Kuratorem wystawy była Marta Wróblewska, inicjatorką i opiekunem merytorycznym – Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk. Stowarzyszenie było partnerem projektu.

 

Kaszubi, Kaszuby, kaszubskość są stałymi elementami gdańsko-pomorskich literackich światów i obrachunków z przeszłością w twórczości Güntera Grassa, nawet jeśli w recepcji jako takie nie zawsze odczytywanym w pełnym wymiarze. Poczynając od Blaszanego bębenka (1959) motywy kaszubskie – postaci, miejsca, krajobraz, elementy kaszubskiej historii i kultury codzienności – pojawiają się w różnym zagęszczeniu i odsłonach w kolejnych jego tekstach. Kaszubskość należy do zbioru motywów prywatnych – matka Grassa była „miejską Kaszubką”, a odwiedziny u krewnych w kaszubskim interiorze stałym elementem wzrastania i powojennych powrotów artysty do małej ojczyzny.

Inkluzje, Jacek Kornacki, 2017

Wystawę eksponowano do 28 stycznia 2018 roku. Gdańska Galeria Miejska wydała w serii Kolekcja +G trójjęzyczny, polsko-kaszubsko-angielski katalog wystawy Grass a Kaszuby/i. Grass a Kaszëbë/Kaszëbi. Grass and Kashubia/NS pod redakcją Marty Wróblewskiej i Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk.

Fot. Mieczysław Ronkowski

Print Friendly, PDF & Email