Wystawa „GG na UG”

W okresie od 16 października do 15 grudnia 2017 na kampusie UG pokazano wystawę GG NA UG. SPOTKANIA Z GÜNTEREM GRASSEM NA UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM. Espozycja zaprezentowała trwające od niemalże 40 lat badania grassoznawcze na UG. Dokumentowała m.in. spotkania z Günterem Grassem na uczelni, rozpoczynając od legendarnych seminariów prof. Marii Janion w latach 70. i 80. XX wieku, uroczystość nadania artyście tytułu doktora honoris causa UG (1993), konferencje, debaty i warsztaty dotyczące twórczości artysty, które tu miały miejsce.

Wykorzystano materiały m.in. z archiwum Stowarzyszenia, zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Haliny Stasiak oraz Ewy Rachoń. Publikacje z lat 80. XX w. wypożyczyła nam życzliwie na wystawę filia Biblioteki Miejskiej i Wojewódzkiej, a dokładniej Zbigniew Walczak, kierownik placówki.

Na wystawę opracowano dwa zestawienia (dokument PDF dostępny pod linkiem):

Wystawa stanowiła jedno z wydarzeń wpisanych w gdańskie obchody jubileuszu
90. urodzin Güntera Grassa. W ramach otwarcia wystawy odbyła się promocja książki Günter Grass ‒ Odpominania / Entinnerungen. O książce i uniwersyteckich spotkaniach z Günterem Grassem rozmawiały prof. Kwiryna Ziemba, dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk i dr Janusz Mosakowski.

Ekspozycję przygotowano we współpracy z Pracownią Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza (Instytut Filologii Germańskiej UG), Biblioteką Humanistyczną i Biblioteką Neofiloogiczną UG, Gdańską Galerią Güntera Grassa oraz Instytutem Kaszubskim.

Koncepcja i organizacja:
Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk (koordynacja; Instytut Filologii Germańskiej, SGG)
Janusz Mosakowski (Instytut Filologii Polskiej, SGG)
Halina Pawłowska (Biblioteka Humanistyczna)
Małgorzata Śleszyńska (Biblioteka Neofilologii)
Dominika Skutnik (autorka oprawy graficznej).

Print Friendly, PDF & Email