Zaproszenie na otwarty wykład gościnny prof. Juliana Preece’a

Zapraszamy na kolejny otwarty wykład gościnny . Prof. Julian Preece z University of Swansea (Walia) wygłosi 31 maja o godz. 13.15 w sali 1.68 w budynku Neofilologii (Wita Stwosza 51) wykład Grass geht ins Kino: Das Zeit-Problem in den Verfilmungen seiner Prosawerke (Grass idzie do Kina. Problem czasu w ekranizacjach jego powieści).

Z zapowiedzi naszego Gościa:

Bilans jest raczej skromny i to pomimo światowego sukcesu adaptacji Volkera Schlöndorffa powieści „Blaszany bębenek” z roku 1979. Dotychczas zekranizowano łącznie cztery książki Güntera Grassa. „Kot i mysz” (1967), „Szczurzyca” (1997) i „Wróżby kumaka” (2005) to pozostałe trzy.

Co odstrasza więc filmowców z kraju i zza granicy? Z pewnością nie chodzi o skalę popularności materiału źródłowego. Także autor zdawał się być zawsze gotowy do wspierania drogi na ekrany swoich tekstów literackich. Stał u boku Schlöndorffa, do ekranizacji „Wróżb kumaka” próbował pozyskać wpierw Andrzeja Wajdę.

Moja teza brzmi: u Grassa splatają się płaszczyzny czasowe i bardzo zmienna jest relacja pomiędzy czasem opowiadania a opowiadanym czasom (Schlöndorff pominął niemal ten aspekt), i właśnie te strategie literackie utrudniają filmową adaptację. W moim wystąpieniu odsłonię, w jaki sposób w filmach poradzono sobie z problemem czasu oraz jak reżyserzy uczyli się od siebie nawzajem lub też czego nie nauczyli się od poprzedników.

Zapraszamy!

Julian Preece jest profesorem niemcoznawstwa na uniwersytecie w Swansea. Jest autorem licznych książek, w tym „Nine Lives: Ethnic Conflict in the Polish-Ukrainian Borderlands” (1999) oraz dwóch monografii dot. Güntera Grassa (2001 / 2018). Ostatnio ukazała się jego książka “The Lost Honour of Katharina Blum” w serii British Film Institute Classics (2022).

 

 

Print Friendly, PDF & Email